COOKIES
På denna webbplats använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Läs mer om kakor
Ett nätverk för kvinnor som driver företag i Eskilstuna. Syftet är att lyfta fram förebilder och inspirera kvinnor och unga att starta och driva företag.
Efter Women Executive Program väljer många kvinnor att fortsätta sin företagsresa genom att bli en del av Women Executive Network (WEN). Syftet med nätverket är att lyfta fram affärskvinnor som förebilder samt inspirera fler kvinnor att starta och driva företag. Tillsammans skapar vi bättre förutsättningar för kvinnor att starta, växa och äga bolag.
Nätverket riktar sig primärt till de som har deltagit i Women Executive Program, men varje år genomförs dessutom ett antal öppna nätverksträffar och Women Business Day. Vid sådana tillfälle kan du som är intresserad av företagande och investeringar delta.
Susanne Wilander på Adsum Revisorer & Företagskonsulter AB
(inlägg på företagsservice facebook 7/10 2021)
– Att för oss som företagare komma ut i skolan och träffa morgondagens företagare är även det en förmån. Min personliga uppfattning är att det borde finnas mer utbyte mellan företag och skolor. Vi är i verkligheten, de är i teorin, säger Susanne Wilander på Adsum Revisorer & Företagskonsulter AB som nyligen träffat elever på Grillska gymnasiet.
Susanne deltar i Women Executive Network som är en del av affärsutvecklingsprogrammet Women Executive Program som vill stärka kvinnor som driver företag i Eskilstuna. Hon föreläste på Grillska gymnasiet för att inspirera unga att starta och driva företag.
Varför är det viktigt att prata kring entreprenörskap med ungdomar?
– Det är viktigt att eleverna förstår varför de har Ung Företagsamhet (UF) i skolan, men även få dem förstå vilken förmån de har som får genomföra ett UF-projekt. De får en förmån att få en inblick i företagande och vilket ansvar det medför, såväl ekonomiskt som juridiskt.
Hur upplevdes intresset hos ungdomarna?
– Den svåraste biten är väl att fånga intresset direkt. Här gäller det att hitta något som ”bryter mönstret”. Jag lyckades med det vilket gjorde att jag sedan hade deras förtroende resten av tiden. Ett knep jag brukar använda mig av är att även få eleverna delaktiga med hjälp av frågor, egen erfarenhet och liknande.
Anna Wockelberg, VD på Wockelberg Juridik, rådgivare för UF-företagare (inlägg på företagsservice facebook 30/10 2021)
– Om vi som är företagare delar med oss av våra erfarenheter, både goda och dåliga, stort som smått, så kan vi visa att det inte är så läskigt eller dramatiskt att driva egen verksamhet. Jag vill poängtera att egenföretagare inte är så ensam som det ofta framställs. Det finns gott om andra företagare som gärna ger goda råd till nystartade och rutinerade företagare som fungerar som mentorer, säger Anna Wockelberg VD på Wockelberg Juridik.
Hon har nyligen föreläst på Grillska gymnasiet för att inspirera unga att starta och driva företag. Hon deltar i Women Executive Network som är en del av affärsutvecklingsprogrammet Women Executive Program som vill stärka kvinnor som driver företag i Eskilstuna.
Anna är också rådgivare till UF-företagare (Ung Företagsamhet).
– Jag tackade jag till att bli UF-rådgivare för att jag tycker det är kul att få vara med och stötta och se hur ungdomarna växer som personer i samband med att de bygger sitt företag.
– Vi talade en del om nätverk under den föreläsning jag hade. Det kan låta lite fult att utnyttja folk och vad menas egentligen med att nätverka? Nätverk är allt från familj och kompisar till kompisars familjer osv. Ta ett tips och råd och vips så är nätverkandet igång! Det handlar inte om att ta något från någon, det handlar om att hjälpas åt och att gör det med glädje!
Varje år genomför vi ett antal öppna nätverksträffar samt Women Business Day där du som är intresserad av företagande och investeringar är välkommen att delta. Vi samarbetar även med gymnasieskolor där våra medlemmar i nätverket har varit gästföreläsare samt UF-rådgivare.
Den här sidan uppdateras löpande med datum för öppna träffar.
Är du redo för att ta nästa steg i din företagsresa och behöver ett bollplank? Då kan du boka en affärslunch med en av våra medlemmar i nätverkets programråd. Du hittar deras kontaktuppgifter nedan.
Anna Harrysson
Addiona AB & Profengy AB
"Jag vill att fler ska ha möjlighet att förverkliga sina idéer till företag i Eskilstuna. Jag tror att vår tid av stora förändringar behöver både entreprenöriell drivkraft och höga ambitioner för en bättre framtid. Mina affärsmässiga styrkor är lång erfarenhet av att driva samskapande affärsutveckling och praktisk kunskap i att ta något från en idé till en produkt och marknad".
Karin Bogen
Firma Karin
"Jag har en bakgrund som civilingenjör i datateknik. Är särbo med fem vuxna barn och gillar byggnadsvård och hästar. Har arbetat med IT, verksamhetsutveckling, e-handel, företagsledning med mera. Numer inriktar jag mig på styrelsearbete och nystartsförtag".
Anneli Lie
Addiona AB & Cenigo AB
"Jag brinner för att coacha personer och grupper till nya insikter. I en stad som Eskilstuna behöver fler och större drömmar förverkligas. Jag vill bidra till ett växande näringsliv där fler får upptäcka kraften och glädjen i att utveckla företag. Mina affärsmässiga styrkor är att trimma ekonomiska affärsmodeller och sy ihop och förklara komplexa samband".
Jessica Norström
Riksfärdtjänsten Sverige AB
"Jag är som person full av energi och är mycket lösningsfokuserad. Jag har kompetens inom offentlig upphandling, att bygga team och tror på aktivt styrelsearbete".
Undrar du över något, eller vill du bli en del av Women Executive Network? Kontakta Sanela eller Hanna, du hittar deras kontaktuppgifter nedan.
Du är här:
E-post: foretagsservice@eskilstuna.se
Telefon: 016-710 23 88
Telefontid: måndag-fredag 08.00-17.00, dag före röd dag 08.00-12.00
Se fler kontaktvägar